RuutiExpo

Torstaina 30.10.2014 kävimme kaupungintalolla Ruutiexpo tapahtumassa. Noin kymmenen oppilasta lähti koulultamme kaupungintalolle kello 11.15. Menimme junalla Helsingin rautatieasemalle ja siitä kävelimme kaupungintalolle. Kiertelimme ja katsoimme erilaisia työpisteitä, pajoja ja näyttelyitä. Siellä oli haastatteluja, kyselyitä ja esityksiä. RuutiExpossa pystyi mm. suunnittelemaan miltä puistot näyttävät tulevaisuudessa ja miten kouluruokaa voitaisiin parantaa. Paikan päältä sai ilmaisia lippuja, jos halusi kokeilla vaikkapa taekwondoa kahden viikon ajan. RuutiExpossa sai myös esittää kysymyksiä kaupungin päättäjille ja he vastasivat niihin. Siellä oli oppilaita eri kouluista ehdokkaina ruudin ydinryhmään, esim. meidän koulustamme on ehdokkaana Ville Nordström, seitsemän A-luokalta.

Laura 7D ja Ibrahim 9BIMG_9696IMG_9698