Super Schools

Super schools 2016

Olimme 20.3 – 25.3.2016 urheilukilpailuissa Irlannissa. Koulustamme lähti 10 tyttöä ja 10 poikaa kilpailemaan viittä muuta maata vastaan. Kilpailuissa oli mukana Suomen joukkueen lisäksi Irlannista, Ruotsista, Walesista, Ranskasta ja Belgiasta joukkueita.

 

Lajeina oli koripallo, jalkapallo, sulkapallo, pingis, yleisurheilu, uinti ja maastojuoksu. Aina päivän päätteeksi jaettiin palkinnot lajeista joissa päivällä oltiin kilpailtu. Jokainen joukkue sai yhteispisteitä jokaisesta suorituksesta ja viimeisenä iltana laskettiin joukkueiden pisteet ja se kenellä oli vähiten pisteitä voitti koko kilpailut, mutta myös viimeinen joukkue sai pokaalin.

 

Sijoitukset tänä vuonna olivat:

  1. Irlanti
  2. Belgia
  3. Ranska
  4. Suomi
  5. Ruotsi
  6. Wales

Maiden lippuja-BlogiinTalot-Blogiin