Ilmiöviikko:SUOMEN AITAT

Sari Joensuun 4B-luokka on tehnyt vanhoja suomalaisia aittoja pienoismalleina. Idea oli peräisin Suomen rakennuskulttuurista. Lapset olivat innoissaan ja työn lopputulos oli hieno. Tavoitteena oli saada mahdollisimman aidon näköisiä töitä. Aitat rakennettiin pienistä puutikuista ja lapset nauttivat kokoamisesta.   

Sari kertoi seuraavaa: Pariisissa oli tapahtuma,  jossa oli mukana suomalaisia aittoja     rakennuksen sisällä, se oli ikään kuin hotelli. Aitat siirrettiin myöhemmin keskelle Helsinkiä ja siitä Sari sai tämän idean. Oppilaat saivat itse päättää millaisia aittoja tekevät. Työn tavoitteena oli saada tehtyä pieni aitta , joka pysyy kasassa ja saada siihen harjakatto. Toisilla katto onnistui, toisilla ei. Työ oli yllättävän helppo ja lapset ottivat asian todella innostuneesti. Työ tehtiin kokonaan noin  yhdellä kaksoistunnilla.

Juttu ja kuvat:  Vilma, Alma ja Emmi