Muraalimaalausta Kannelmäessä

Kannelmäen peruskoulun 6-luokkalaiset ovat maalanneet alakoululle muraalimaalausta ilmiöviikolla. Oppilaat saivat itse maalata koulun seinään akryyliväreillä tarkkaa kuvaa Suomen hyötykasveista ja maatilan hoidosta. Seinälle oli valmiiksi piirretty osa ääriviivoista, mutta oppilaat suunnittelivat myös itse, mitä seinälle tulisi ja mitä värejä käytettäisiin, tietyissä rajoissa. Maalatessaan 6-luokkalaiset oppivat tarkkaa maalausta ja hahmottelemista. Oppilaat kävivät luokka kerrallaan maalaamassa pienen osan seinästä ja jättivät myös toisille luokille maalattavaa. Tavoitteena oli saada mahdollisimman aidon näköisiä kasveja. Maalaus ei ollut kuulema vaikeaa mutta tarkkaa työtä.

-Hauskinta muraalimaalauksessa on että saa käyttää mielikuvitusta ja lempivärejään, sanoivat Micaela Mikkola ja Tiia Rasimus

Rehtori Kirsi Juuti kertoi, että alakoulun seinämaalausidea tuli viime keväänä Zodiakista ja suurin osa opettajista innostui ideasta.

 

-Idea on loistava!  sanoi koulun opettaja Ilpo Ahtola.

-Virkistävää ja visuualista! kommentoi Kreeta Laurivuori- Tarvonen.

-Yhdessä tekeminen on plussaa ja monipuolista, huomautti Lasse Kivekäs.

 

Emmi Aaen, Vilma Vanhala ja Alma Butchers.

Kuvassa Vilma haastattelee rehtoria.

 

Kuvassa opettaja Kreeta ja Vilma.