Lauri Mäntyvaaran tuuheet ripset

Kävimme  9. luokan elokuvakurssin kanssa katsomassa 21. syyskuuta  katsomassa elokuvan Lauri Mäntyvaaran tuuheet ripset. Elokuva oli tekijän, Hannaleena Haurun ensimmäinen pitkä elokuva ja budjetti oli noin miljoona euroa.

Elokuva oli hieman vaikea seurata sillä juoni ei ollut täysin selvä, eikä elokuvassa esiintyvät aiheet olleet tuttuja. Pidin henkilöitä hieman sekavana. Toinen päähenkilöistä, tyttö nimeltään Satu oli aluksi täysin vastaan ystävänsä Heidin ja Laurin suhdetta. Kun hän tajusi että Heidin tunteet ovat aitoja, hän alkoi yhtäkkiä suunnitella heidän tulevaisuuttaan ja puuttui heidän asioihinsa.

Mielestäni elokuva oli ihan ok. Olisin toivonut sen sisältävän enemmän Laurin näkökulmaa, sillä olihan elokuvan nimikin nimetty Laurin mukaan.

Arvosanaksi annan elokuvalle 8-