UNICEF

            UNICEF

Unicef on YK:n järjestö, jonka tehtävänä on auttaa eripuolilla Afrikkaa olevia lapsia ja nuoria riippumatta poliittisesta vakaumuksesta, uskonnosta tai kansallisuudesta. YK:n lapsenoikeuksien sopimuksen tärkein tavoite on taata terveys, koulutus, tasa-arvo ja turva jokaiselle lapselle. Jokainen voi tukea haluamallaan tavalla Unicefin töitä, sillä maailma paranee parantamalla. Voit ryhtyä, vaikka kuukausilahjoittajaksi tai lahjoittaa kerran silloin kun se sinulle sopii. Unicefiltä voit myös ostaa apua tarvitseville lapsille mm. huopia, koulutarvikkeita, lääkkeitä tai jopa aliravituille lapsille ja nuorille maapähkinätahnaa joka sisältää paljon energiaa, joita kasvava lapsi tarvitsee.  Jätä hyvä maailma perinnöksi uudelle sukupolvelle!

Kirjoittanut: Vilma ja Alma