Itsenäisyyspäivän tanssit

Kannelmäen peruskoulussa pidettiin 4-luokkalaisten tanssiaiset 30.11. Ensin koululaiset    tanssivat vanhemille ja sitten he lähtivät busseilla Finlandia-talolle. Koululla tansseihin lisättiin modernia musiikkia ja otettiin huomioon lasten mielipiteet.  Tytöillä oli hienot mekot ja pojilla kauluspaidat päällä. Ensin koululaiset tanssivat perinteisen musiikin tahdissa ja lopuksi lisättiin omaa tanssia ja nykyajan musiikkia. Jokavuotiset perinteiset tanssit, kuten kikapoo ja kehruuvalssi olivat myös mukana. Finlandia-talolla maisteltiin ruokia ja juomia. Mikael Gabriel esiintyi ja kaikki näyttivät olevan innoissaan.  Kun tanssit olivat loppuneet, kaikki söivät eväät ja kiiruhtivat busseihin. Seuraavana päivänä 1.12 4-luokkalaiset esiintyivät vielä muille luokilla.

Kirjoittaneet Emmi, Alma ja Vilma