TALVIURHEILUPÄIVÄ 14.2

Ystävänpäivänä koulussa vietettiin talviurheilupäivää. 5-9-luokat saivat valita, mitä tehdä ulkona. Vaihtoehdot olivat: pulkkailua Paloheinässä, luistelua Aliksella tai laskettelua Talmassa.

Pulkkailijat laskivat jyrkkää mäkeä Paloheinässä ja tulivat myöhemmin koululle syömään.

Luistelijat saivat vapaaluistella rauhassa ja he saivat itse paistaa makkaransa nuotiolla aliksen reunalla. Tarjolla oli myös lämmintä mehua. Oppilaat saivat pelata ringetteä ja jääkiekkoa.

Laskettelijat saapuivat kouluulle 10.15 ja söivät koululla. Talmaan matkustettiin bussilla ja matka kesti suunnilleen puoli tuntia. Kun bussit saapuivat Talmaan, osa toi omat sukset ja osa vuokrasi vokraamosta. Talmassa oli yksi pieni mäki ja monta isoa. Koulu ei ollut varannut Talmasta opetusta, mutta oman koulun opettajat lupasivat opettaa tarvittaessa.  Oppilaat saivat käydä omalla rahalla syömässä. Päivä sujui hyvin ja nopeasti. Bussit lähtivät 15.00 ja päivä päättyi koulun pihalla.

Kirjoittaneet: Emmi ja Vilma