Frankofoniapäivä 20.3

Frankofoniapäivä on ranskakielisen maailman päivä, ranskalaisen yhteisön juhlapäivä. Jokaisella viidellä mantereella puhutaan ranskaa, joten yli 50 maata juhlivat ja haluavat tukea ranskanopiskelua. Kun mietitään Ranskaa ja sen kieltä, tulee helposti mieleen stereotyyppiset asiat kuten Pariisi tai vaikka patonki. Mutta oikeasti ranskaa puhutaan myös esimerkiksi Kanadassa ja monissa muissa maissa.

Kannelmäen peruskoulussa pidettiin tietovisa ja koulua koristeltiin. Tietovisassa kysyttiin ranskaan liittyviä kysymyksiä, esimerkiksi kuka on Ranskan presidentti ja kuinka monta asukasta Ranskassa on. 6b:n ranskan ryhmän tytöt tarkistivat vastauksia ja auttoivat ranskanopettaja Päivi Ruostetta.  Kaikki, jotka osallistuivat tietovisaan saivat karkkia. Ennen Frankofoniapäivää ranskaa opiskelevat koristelivat portaat Ranskan lipuilla ja lempisanoillaan. Ruokalaan tehtiin lippuja maista, joissa puhutaan ranskaa. Oppilaat olivat innoissaan päivästä ja kaikki sujui hyvin.

Juttu ja kuvat: Emmi ja Alma