Kanneltien koulurakennus

1.Kanneltien koulua kutsutaan nimellä tiilikoulu

2.Kanneltien koulussa on 1-4 -luokkia, eli koulun vanhimmat ovat 4-luokalla.

3.Kanneltien koulun nimi oli ennen 1960-luvulla kansakoulu, jonka K. Haglundin ja Erkki Koiso-Kanttila loivat.

4.Koulun salissa on paljon tilaa, ja siellä on kaikkea esim: tramppoja ,patjoja, ja siellä pystyy piiloutua kaikkialle .Koulun salissa pystyy myös liikuttaa verhoja ja muuta. Lisäksi on  peilisali, jossa toiset voivat liikkua, se on hyvä paikka.

5.Koulussa on hyvä ruoka, ja ruokala on tosi kiva paikka, koska siitä näkyy ulos  ja siellä on parempaa ruokaa kuin yläasteella minun mielestäni.

6.Koulun piha on tosi suuri ja siinä on vielä 2 pihaa.Toinen on 1-2 luokkalaisille kai ja toinen on 3-4 luokkalaisille. Koulun pihassa on paljon tekemistä ja siellä on jalkapallo kenttä ja siellä on tosi rauhallista.

Tekijät:Juho,Sampo