Vanha paviljonki Runon pihalla

Vanha paviljonki on rakennettu  monta vuotta sitten. Sen sisällä on kaksi luokkaa, joissa on eri tunnit. Menemme joskus sinne matikan ja uskonnontunneille. Siellä on myös kaksi WC:tä, jonne mennä. Oppitunneila ei saa syödä mitään, koska se voi häiritä oppimista. Joskus siellä on  meluisaa, kuin yleensä ja joskus siellä on rauhallista. Matikan tunnilla opiskelemme matikkaa, joka on hyvin tärkeää työelämässä, kuten esim. talousmiehenä, kaupantyöntekijänä, ja muissa töissä. Siellä on kaikki meidän luokan oppilaaat, paitsi jos joku on sairaana kotona tai on muita menoja. Uskonnon tunnilla on kaikki, jotka eivät kuulu ET:hen tai jotka eivät ole kristittyjä. Kokeet siellä voivat olla vaikeita, mutta kun sinä harjoittelet, niin pärjäät kyllä.

Teksti ja kuvat: Glodi