Halloween-tapahtuma 1.11. Kanteleessa

4E:n oppilaiden Maisa Mannisen ja Onni Salinin kirjoitelma Kanteleen halloween-tapahtumasta:

Salissa oli pimeää ja hyvää musiikkia. Salin edessä oli onnenpyörä ja fortuna. Sen lisäksi siellä oli hamahelmitöitä, kasvomaalausta ja elokuva Supermarsu. Onnenpyörästä pystyi voittamaan vihon, kynän, kumin tai sukulakun. Salissa oli myös pukukilpailu. Parhaat puvut olivat dalmatialainen, Donald Trump, hämähäkkityttö ja monia muita. Olisi ollut kiva, jos oppilaat olisivat saaneet äänestää puvuista. Se kuka sai fortunasta eniten pisteitä sai karkkilaatikon. Fortunan voittaja sai 300 pistettä. Me saimme kasvomaalata ykkös- ja kakkosluokan oppilaita. Se oli hieman hankalaa koska he halusivat kaikenlaisia kasvomaalauksia jotka eivät liittynyt halloweeniin. Maalaminen oli mukavaa koska sai maalata erilaisia kasvomaalauksia kuten haamuja, hevosen, hämähäkkejä, verta, tähtiä ja lepakoita.

Suosituimmat pisteet olivat onnenpyörä ja fortuna.

Kuvissa kasvomaalausta: