Taidetestaaja-reissu

Lähdimme koulumme kahdeksasluokkalaisten kanssa lahteen Sibeliustaloon 22.11.18. Lähdimme ruokailun jälkeen bussilla, matka kesti noin tunnin. Menimme katsomaan Sinfonia Lahden Sinfoniasta Beatboxausta. Konsertti kesti tunnin ja kapellimestari oli Taavi Orama. Konsertissa oli 70 muusikkoa ja Felix Zenger Beatboxasi. Felix on tämän hetken seuratuin beatboxaajista. Konserteissa vierailee yli 6 200 kahdeksasluokkalaista opettajineen Lahden, maakunnan sekä Uudenmaan kouluista. Sibeliustalo on nimetty säveltäjä Jean Sibeliuksen mukaan, talo avattiin vuonna 2000.

Taidetestaajat mahdollistaa kolmen vuoden ajan jokaiselle kahdeksasluokkalaiselle kaksi taidelaitosvierailua kulttuurikohteissa. Konsertin jälkeen meidän piti arvioida konserttia netissä.

Meidän molempien mielestä paikka oli hienon näköinen ja konsertti oli mielenkiintoinen. Suosittelemme kaikille käyntiä siellä!

 

Juttu ja kuvat: Salma ja Maria