Reklaamityöpaja Hakasalmen huvilassa

3B-luokka kävi ystävänpäivänä 14.2.2019 Mannerheimintien varrella sijaitsevassa Hakasalmen huvilassa, joka on yksi Helsingin kaupunginmuseon toimipaikoista. Hakasalmen huvilassa on 1.9.2019 asti auki Suruton kaupunki -näyttely, joka tarjoaa kurkistuksen 1920-luvun Helsingin miljöisiin ja kaupunkilaisten mielenmaisemiin.

3B osallistui Hakasalmen huvilassa Reklaamityöpajaan, joka on osa Helsingin kaupunginmuseon oppimispalveluja. Reklaamityöpajassa kierrettiin ensin näyttelyssä ja tutkittiin 1920-luvulla kauppoihin ilmestyneitä uutuuksia ja niistä tehtyjä kekseliäitä mainoksia.

Näyttelykierroksen jälkeen oppilaat saivat tehdä omia reklaameja kollaasitekniikalla vanhoja mainoksia hyödyntäen. Kaikki työskentelivät innokkaasti ja syntyi upeita tuotoksia.

Reklaamityöpajaa edeltävillä viikoilla 3B-luokassa oli käsitelty mediaa, uutisia ja mainoksia, koska 28.1.-1.2. vietettiin sanomalehtiviikkoa ja 4.-10.2. mediataitoviikkoa.