Me kutoset

Jos sinua askarruttaa millaista on kuudesluokkalaisen elämä ja miten kannattaa valmistautua kuudennelle luokalle tässä sinulle vastaus. 

Kuudennella luokalla on haastavampia kokeita ja uusia aineita. Kuudennella kerrataan viidennellä luokalla opittuja taitoja hieman vaikeammalla tasolla. Tietenkin joudumme harjoittelemaan esim. matikassa uusia taitoja seiskaluokkaa varten. Kutosella valmistaudutaan kohti yläastetta. Joudumme lukemaan läksyt vielä tarkemmin ja opettajat haastavat meitä yläastetta varten. Seuraavassa kirjoitelmassa haastattelimme muita kuudesluokkalaisia ja he kertovat näin: Tulee enemmän vastuuta. Pitää valmistautua yläasteelle. Pitää keskittyä kouluun paremmin.  

Panostaa seiskaluokkaa varten. Olla malli pienemmille oppilaille.  

Vapaa-aikaa ei ole mitenkään enemmän kuin aiemmin vaan sitäkin vähemmän. Läksyjen parissa kuluu enemmän aikaa kun ne vaikeutuvat. Läksyihin on keskityttävä entistä tarkemmin ja paineet kasvavat. Jos ei ole opiskellut tarpeeksi hyvin ei kokeestakaan pääse läpi.  

Tekijät: Tekla, Julia ja Kia 6A 

kevät 2020